EP Beograd 2024

Srpska prestonica ugostila je više od 2.000 učesnika iz čak 46 zemalja, a Evropsko prvenstvo poslužilo je i kao poslednje kvalifikatorno takmičenje za plivače za odlazak na Olimpijske igre. Ukupno je podeljeno 222 medalje među zemljama, odnosno 502 gledano po takmičarima, a sve su bile ukrašene tradicionalnim motivima Srbije. Organizacija prvog Evropskog prvenstva u vodenim sportovima u istoriji naše zemlje protekla je besprekorno. Deo evropskog šampionata se održao na plivalištu Zavoda za sport i medicinu sporta RS u Košutnjaku.

Srbija je kao domaćin takmičenja osvojila dva odličja. Štafeta naše zemlje u disciplini 4×100 metara slobodno, u sastavu Velimir Stjepanović, Nikola Aćin, Justin Cvetkov i Andrej Barna, osvojila je zlatnu medalju i postala šampion Evrope, čime je ostvaren jedan od najvećih uspeha u istoriji srpskog plivanja. Andrej Barna je Srbiji doneo drugo odličje u finalnoj trci na 100 metara slobodno osvojivši bronzanu medalju.

Beograd će od 26. juna do 5. jula biti domaćin i Evropskog prvenstva u vodenim sportovima za masters kategoriju.

Takmičenje u skokovima u vodu će se održati na plivalištu Zavoda za sport i medicinu sporta RS od 28. juna do 2. jula.