Најсавременија вештачка стена за спортско пењање изграђена је на теренима Завода за спорт и медицину спорта РС на Кошутњаку. Стену ће моћи да користе спортисти и рекреативци, а моћи ће и да се користи и за велика такмичења укључујући и међународна.
Вештачке стене се налазе поред Атлетског стадиона, прва болдер стена и друга од 15 метара предвиђена за тежинско, брзинско и рекреативно пењање.
Вештачка стена поседује лиценцу Међународне федерације за спортско пењање за организацију светских и европских такмичења.
Контакт телефон: 066 6410 787
Спортско пењање је дисциплина која се развила из алпинизма, а описује је слободно савладавање пењачких смерова без коришћења техничке опреме за пењање, већ се опрема користи за спречавање евентуалних падова. За разлику од алпинизма, смисао спортског пењања је савладавање што тежих детаља стене “слободном техником“ без обзира на висину успона. Спортско пењање практикује се на такозваним спортским смеровима, карактеристичним првенствено по својој малој дужини (8-30 метара) и унапред постављеним сигурним међуосигурачима, најчешће експанзивним клиновима у малим размацима, чиме спортски смерови (као и спортско пењање уопште) постају далеко сигурнији у односу на класичне алпинистичке смерове.
Почеци спортског пењања у Србији датирају од 1990. године. Прва организација која је добила пењачку секцију јесте Планинарско друштво “Авала“ из Београда.
Спортско пењање ће се први пут наћи на Олимпијским играма у Токију, које ће због новонастале епидемиолошке ситуације бити одложене први пут у историји. Сташа Гејо, постаће прва такмичарка из Србије која ће учествовати на овом догађају. Одлуку о убацивању спортског пењања на Олимпијске игре донео је Међународни олимпијски комитет 2016. године. Такмичари ће се надметати у мушкој и женској конкуренцији, на теренима спортског парка Аоми Урбан.
Комплекс је изграђен с циљем да промовише и развија нову олимпијску дисциплину, буде идеално место за рекреацију, али и да конкурише за домаћинство међународних такмичења у спортском пењању и организовање припрема спортиста из наше земље и иностранства. Наша земља може да се похвали још једним новим, савременим спортским објектом, који ће поред осталих и да промовише нову олимпијску дисциплину и мотивише децу да се свакодневно баве физичком активношћу. Завод за спорт и медицину спорта РС постаје база за стварање шампиона и омиљено место свим рекреативцима.
Нишки алпиниста господин Слободан Гејо, отац наше светске шампионке Сташе, истиче да је стена изузетан допринос, како за спорт тако и за рекреацију. Као велики познавалац те области каже да је стена Завода за спорт и медицину спорта РС на Кошутњаку прва стена тог типа која испуњава све услове вештачких стена на свету по техничким пропозицијама.
Тренутно у Србији има око 160 регистрованих такмичара у пењају и који се такмиче у редовном националном првенству и 14 официјалних клубова. Нова вештачка стена садржи такмичарски зид, брзински зид, који је сертификован за брзинско пењање и регистрован је у наредне четири године за регистрацију светских рекорда на висини од 15 метара, а тај зид је један од 11 сертификованих у свету.
Галерија
Где се налази вештачка стена за пењање?
Завод за спорт и медицину спорта Републике Србије
Кнеза Вишеслава 72
11030 Београд
+381 11 3555 460
rzs@rzsport.gov.rs
Пон – Пет: 07:30 – 15:30