Завод за спорт и медицину спорта РС примењује правилник о утврђивању здравствене способности спортиста за обављање спортских активности и учествовање на спортским такмичењима. Кадровски, опремом и простором испуњавамо све услове за обављање здравствених прегледа и функционалних тестирања.
Функционалним тестом оптерећења проверава се реакција организма на физички напор и способност организма да се изложи физичком напору. Било ко да планира да се подвргне физичком напору треба да прође кроз одређене нивое здравствене контроле. Прво се ради спортско медицински преглед, који се састоји од антропометрије – мерења телесне тежине, телесне висине, процента телесне масти, анализе крви, физикалног прегледа и ЕКГ-а у миру… Затим се приступа тесту физичког напора где се одређује ниво и степен физичког напора за који је сваки појединац способан. Након теста лекари утврђују да ли је особа уопште способна да се бави спортом и дају савет на који начин би појединац требало да се излаже физичком напору. Преглед и тестирање је потребно урадити пре почетка бављења спортом, а пожељно је да се ради 2-3 пута годишње. Професионални и озбиљни спортисти овај тест раде да би проверили своју кондицију и форму.
Ергоспирометријски тест за одређивање директне потрошње кисеоника – изводи се помоћу маске, апаратом-гасним анализатором, методом удах по удах, где се континуирано прате бројни параметри, као што су: срчана фреквенција, фреквенција дисања, вентилација, потрошња кисеоника, продукција угљен диоксида, респираторни коефицијент, кисеонички пулс, максимална потрошња кисеоника-релативна и апсолутна, и бројни други, наравно и мониторинг ЕКГ-а у току трајања теста. Овај тест може да се изводи на различитим ергометрима, који су специфични за различите спортове, нпр.веслачки, пливачки, кајакашки ергометар, бицикл ергометар, Тредмил – покретна трака за трчање (на којој тркачи раде тест), која је и највећа. Пре извођења теста врши се провера здравственог стања, која се састоји из претходно побројаног: лабораторијских анализа (комплетна крвна слика, биохемијске анализе крви), антропометријских мерења, ЕКГ-а у миру, физикалног прегледа по системима, мерења крвног притиска и пулса, спирометрије. Припреме за тест физичког оптерећења: залепе се електроде, те се на њих прикаче каблови који су спојени са апаратом, да би се током теста на монитору пратио рад срца. На грудима је постављен и трансмитер који мери пулс, а преко свега је мрежица која држи све да на неки начин буде фиксирано и да би запис био бољи. Након овога остало је повезати и маску за дисање која је повезана са апаратом. У зависности од спорта којим се особа бави и процене њене кондиције, лекари ће одредити брзину и нагиб са кога почиње трчање. Када се заврши тест, бележи се максимални достигнути пулс (max HR) и одмах затим бива измерен притисак. Код спирометрије се мери неколико параметара: форсирани витални капацитет (FVC), форсирани експираторни волумен у првој секунди (FEV1) који је врло добар показатељ да ли постоји опструкција, вршни експираторни проток (PEF), Tiffenau index FEV1/VC, и за астму важни протоци кроз мале дисајне путеве. Максимална вољна вентилација (MVV) је тест који траје 12 секунди и може изазвати благу несвестицу, на шта доктори упозоравају да ће настати због хипервентилације, јер се задатим ритмом мора максимално удисати и издисати.
Показатељ кондиције – тест максималног волумена потрошеног кисеоника, тзв. VO2 max тест.VO2 max је максимална потрошња кисеоника или аеробни капацитет који организам може да транспортује и искористи у току вежбања са постепеним појачавањем интезитета. VO2 max се исказује или у апсолутном односу у литрима у минути (л/мин) или у релативном односу у милилитрима по килограму у минуту (ml/kg/min). Овај релативни однос се често користи да би се спортисти могли упоређавати у смислу издржљивости и снаге. Мерење VO2 max се обавља тестом оптерећења где се отпор, а тиме и интезитет вежбања постепено повећавају (на траци или ерго-бициклу), док се мери однос концентрације удахнутог кисеоника и издахнутог угљен диоксида. Инспиријум и експириујум мере се посебном апаратуром, а да би се то постигло тркач свре време теста носи маску која је стављена на лице. Максимални VO2 се достиже када се потрошња кисеоника устали на неком нивоу и поред повећавања оптерећења.
Завод за спорт и медицину спорта РС је водећа и најмеродавнија установа за обављање оваквих тестова.