Најсавременија вештача стена изграђена је на теренима Завода за спорт и медицину спорта РС на Кошутњаку. Стену ће моћи да користе спортисти и рекреативци, а моћи ће и да се користи и за велика такмичења укључујући и међународна.
Данас ће бити свечано пуштена у рад у 11 часова. Отварању ће присуствовати министар омладине и спорта Вања Удовичић и директор Завода за спорт и медицину спорта РС Горан Бојовић. Током новембра месеца коришћење вештачке стене ће бити бесплатно.
Спортско пењање је дисциплина која се развила из алпинизма, а описује је слободно савладавање пењачких смерова без коришћења техничке опреме за пењање, већ се опрема користи за спречавање евентуалних падова. За разлику од алпинизма, смисао спортског пењања је савладавање што тежих детаља стене “слободном техником“ без обзира на висину успона. Спортско пењање практикује се на такозваним спортским смеровима, карактеристичним првенствено по својој малој дужини (8-30 метара) и унапред постављеним сигурним међуосигурачима, најчешће експанзивним клиновима у малим размацима, чиме спортски смерови (као и спортско пењање уопште) постају далеко сигурнији у односу на класичне алпинистичке смерове.
Почеци спортског пењања у Србији датирају од 1990. године. Прва организација која је добила пењачку секцију јесте Планинарско друштво “Авала“ из Београда.
Спортско пењање ће се први пут наћи на Олимпијским играма у Токију, које ће због новонастале епидемиолошке ситуације бити одложене први пут у историји. Сташа Гејо, постаће прва такмичарка из Србије која ће учествовати на овом догађају. Одлуку о убацивању спортског пењања на Олимпијске игре донео је Међународни олимпијски комитет 2016. године. Такмичари ће се надметати у мушкој и женској конкуренцији, на теренима спортског парка Аоми Урбан.