Одбојкашка репрезентација Србије на редовним контролама утренираности

Најсавременијом дијагностичком опремом стручњаци Центра за моторичка истраживања и аналитику у спортутестирају и анализирају моторичке способности спортиста. Стручњаци за аналитику реализују моторичка тестирања у савременој биомеханичкој лабораторији где се може утврдити степен утренираности такмичара и проценити ризик за повређивање.

FMS (Functional movement screen – Функционално скенирање покрета) је алат који се користи за идентификацију асиметрије које резултирају функционалним недостацима у покрету. FMS има за циљ да идентификује неравнотеже у покретљивости и стабилности током седам основних модела кретања. Ови модели кретања су дизајнирани да обезбеде очитне перформансе основних локомоторних, манипулативних и стабилизирајућих покрета постављањем појединца у екстремним положајима где слабе и неравнотеже постају видљиве ако се не користи мобилност и контрола мотора. Када се ови недостаци идентификују кроз FMS, развија се програм корективних вежби с циљем спречавања повреда мишићно-скелетних органа, ради дугорочних циљева за здравље и виталност.

Проценом и евалуацијом моторичких способности тренери и спортисти добијају могућност:
• Увида у иницијално, прелазно и финално стање припремљености
• Стручно – саветодавне помоћи
• Оптималног планирања и програмирања
• Индивидуализације у раду
• Праћења ефикасности тренажног процеса
• Корекције тренажог процеса
• Мотивације за даљи рад

Значај контроле моторичких способности се огледа у утврђивању предности и слабости код спортиста, карактеристикама потребним за успех и идентификовање талента.
Тестирања у Заводу за спорт и медицину спорта РС се обављају према индивидуално подешеном протоколу у односу на узраст и ниво форме а у складу са препорукама за специфично тестирање спортиста. Добијени подаци су од изузетне важности за програмирање и индивидуално дозирање тренажног оптерећења, као и за праћење ефеката тренинга.

Leave a Reply